توجیه آیت الله العظمی شیخ محمد یعقوبی (دام ظله) برای نهادهای علمی و فرهنگی جهت تکمیل امکانات کتابخانه دانشگاه موصل و بازسازی آن.

مرجع عالیقدرشیخ محمد یعقوبی توجیه کردند که تمامی موسسات علمی و فرهنگی و پژوهشی تابع خود را جهت تکمیل کتابخانه مرکزی موصل و کتابخانه دانشگاه موصل به کتابهای موجود و شرکت در بازسازی آن شرکت کنند.

ایشان هشدار دادند که تخریب ایدئولوژیک، فکری، اجتماعی و اخلاقی ناشی از تروریستها در شهرهایی را که به تصرف خود در اورده بودند سخت تر و خطرناکتر و همچنین پیچیده تر از تخریب فیزیکی و نظامی است، همچنین ازاد سازی فكري انسان سخت تر از ازاد سازی زمین است و جهت پاک کردن سیستم فرهنگی ، فکری و اخلاقی مردم به خصوص جوانان و کودکان به زمان بیشتری نیاز است وارائه کتاب های اعتدال اصول وعقاید الهی انسان دوستانه و نجیب ، بخش مهمی از فرایند ازاد سازی انسان است.

معظم له از شرکت همه موسسات علمی ، چاپ ونشر در این عمل مبارک دعوت کردند و از حکومت مرکزی و محلی عراق خواستند به این دعوت گوش فرا کنند زیرا از اهمیت  بالایی برخوردار است.

شیخ محمد یعقوبی

25 ربیع الثانی 1438 هـ ق

 

اصلاح مکانیزم توزیع کرسی برای برندگان درانتخابات

مرجع عالیقدر اسلام شیخ محمد یعقوبی (دام ظله) نظراتی را بابت تعدیل قانون انتخابات و تشخیص نقص موجود در قانون انتخابات فعلی، اثرات و تاثیر پذیری آن بر روند سیاسی را مطرح نمودند که در چندین اطلاعیه آن را در بیانیه هایی مختلف در سالهای گذشته برای اصلاح قانون انتخابات و نمایندگی خود مردم که برندگان را در برابر مردم مسوول بدانند نه در برابر مسولان حزبی را بازگو کردند.

معظم له درباره توزیع کرسیهای مخصص شده برای برندگان  نمایندهای هر استان فرمودند که نامزدی انتخابات در لیست های مخصوص هر استان باشد وطبق شمارش آرا کسانی که بیشترین رای را داشته باشند برندگان همان استان هستند به صرف از نظر اینکه این نماینده تابع چه حزبی است که این امر باعث میشود که ریس حزب به دلخواه خود کسی که کمترین آراء را آورده است را نماینده نکند بلکه کسی که بیشترین رأی را از مردم آورده است خود نماینده مردم باشد.

اما اگر اینگونه نباشد و انتخاب نمایندگان طبق آراء مردم نباشد و وجود دفاتر انتخاباتی به تعداد هر نماینده در هر استان این باعث ایجاد غوغا و بی نظمی میشود زیرا میبینیم که در یک منطقه از شهر ده ها نامزد انتخاباتی وجود دارد که هرکس از انها آرزوی پیروزی را بدون حصول آراء را دارد که این مسأله بی نظمی در انتخابات را به همراه دارد .

ممکن است در آینده هنگامی که مردم و سیاستمداران فرهنگ انتخابات را درک کنند از هر حزب فقط یک نفر را برای هر استان انتخاب کنند و لیست نامزدها را حذف کنند که این به نفع همه است.

از خداوند می خواهیم که حال عراق عزیزمان را اصلاح نموده و به مردم سعادت و خیر را ببخشد.  

شیخ محمد یعقوبی

سه شنبه 18 ربیع الثانی   

 

مرجع عالیقدر اسلام شیخ محمد یعقوبی: کارایی نظامی و انسانی نیروهای مسلح و حشد الشعبی مایه ی افتخار ملت است

معظم له پیروزیهایی را که نیروهای امنیتی ، نظامی و حشد الشعبی در عملیات ( قادمون یا نینوی) را تبریک گفتند واز اخبار پی در پی پیروزیهای حاصله ابراز خرسندی کردند.

ایشان از وجود مقامات بلند پایه نظامی و امنیتی در بین نظامیان ابراز خرسندی کرده واز اهتمام نظامیان در به رخ کشیدن یک جنگ تمام عیار از لحاظ انسانی و نجات مردم بی گناه که شاید باعث به خطر افتادن جان خودشان بشود را مایه ی افتخار دانست زیرا نیروهای امنیتی  دیگر کشورها هیچ توجهی به این مسایل ندارند و امنیت خودشان بر همه چیز مقدمتر است.

معظم له در استقبال از ابو مهدی المهندس معاون ریس نیروهای مردمی ( حشد الشعبی) فرمودند: اگر اخلاص نظامیان در جنگ وهماهنگی لازم در انجام وظیفه  نبود این افتخارات و پیروزها تحقق پیدا نمیکرد وهمچنین وجود نیروهای مردمی باعث افزایش روحیه و پایداری نیروهای دیگر حاضر در جنگ شد وباعث شکست دشمن درهمان پناهگاهشان شد این امر موقعی صورت گرفت که تروریستها  تصمیم گرفتند به امکان مقدس تجاوز کنند.

مسوول عملیات آزاد سازی در مورد محاصره و قطع کمک رسانی به دشمن و انتشار نیروهای امنیتی را با معظم له گفتگو کردند.

مسوول عملیات ازاد سازی نیز به شرح امور امنیتی ادامه داده و گفتند: ریاست هیأت نیروهای مردمی ازعملیات اکادمی و فنی جهت توانبخشی نیروهای مردمی که آن را اماده کرده اند را بیان کرده تا بتوانند در امکانی که از تروریستها پاکسازی کرده اند بمانند که این أمر جهت پاسداری و تقدیر از ایثار آنان مورد تایید قرار گرفت که این امر با قوانین نظامی تعارضی نخواهد داشت زیرا با قانون نیروهای مردمی در مجلس کشور مورد توافق همگان قرار گرفت تا سپاهی موازی با لشکر و نیروهای امنیتی باشد که این امر باعث وحدت و یکپارچگی کشور شده و مانع عودت دیکتاتوری و دخالت بیگانگان میشود همانگونه که معظم له اولین کسی بودند که دستور به راه اندازی ارتش ایدئولوژیک را دادند که این فرمان در پاسخ معظم له در جریان سقوط موصل و تکریت در 10 / ژوئن / 2014  بوده است تا از فروپاشی نیروهای مسلح به دلیل شکست و فساد رهبران  برای بار دوم جلوگیری به عمل آید.

معظم له همچنان با یکی از نیروهای امنیتی موضوع نقض حریم جغرافیایی نجف اشرف توسط چند تروریسم را بحث و گفت و گو کردند.

در این دیدار معاون کل اوقاف  شیعه کشور عراق شیخ سامی المسعودی نیز به همراه مسوول نیروهای مردمی حضور داشتند.

  

روز عفاف

مرجع عاليقدر اسلام شيخ محمد يعقوبي( دام ظله) توجيه كردند که روزی از سال را به نام روز عفاف نامگذاری کنند زیرا نشان دهنده صورت حقیقی یک انسان منزه و آسمانی را دارد که باعث پیشرفت و شکوفایی امت می شود.

معظم له سالروز میلاد حضرت زینب دختر حضرت أمیر المومنین و حضرت فاطمه زهرا علیهم السلام را در روز پنجم جمادی الاول را بعنوان روز عفاف نامگذاری کرده زیرا آن حضرت معنای حقیقی عفاف و حجاب را با بدترین و سخت ترین شرایط  آزارو ستم بعد از به شهادت رسیدن برادرشان امام حسین علیه السلام و در مجلس عبید الله و یزید را تجسید کردند.

در این سخنرانی که معظم له در برابر جمعی از جوانان که دوره آموزشی جهت (توانبخشی جوانان برای رهبری آینده ) شرکت کردند فرمودند که برنامه و فعالیتهایی را برای معرفی کردن این اصل با ارزش و آثار مبارکش را مهیا کنند که اثرات بزرگ و مثبیتی در زندگی فرد و أجتماع دارد و در حدیث مبارک از امیر المومنین علیه السلام  وارد شده است که (العفه راس کل خیر) و ( افضل العباده العفاف) به این معنا که عفت اساس هر خیر و برکتی است و عفت یکی از بزرگترین عبادتهاست.

ایشان با اشاره به اینکه عفت فقط مخصوص زنان و تعامل هر دو جنس با یکدگر نیست فرمودند که عفت معنای متعددی از جمله عفت مال عفت دستان عفت چشمها را نیز شامل می شود ، لذا میخواهیم فعالیتهای مناسبی در این زمینه پیدایش کند که همه این معانی را روشن کند و در برابر از بین رفتن ان جلوگیری به عمل اورند.

 

                             يکپارچگي رابطه , مسوليت پذيري و همبستگي بين مردم و نهادهاي دولتي تضمين کننده ي امن ورفاه است

مرجع عاليقدر اسلام شيخ محمد يعقوبي دام ظله با شماري از مديران و نماينده وزارت آموزش و پرورش عراق در دفتر معظم له ديدار و گفت و گو کردند.

حضور با تقدير و سپاس از ابتکار ماه گذشته معظم له بابت چاپ و کپي کتب درسي و توزيع رايگان آن به دانش اموزان  که وزارت آموزش و پرورش از تکميل کتب و توزيع آن عاجز ماند تشکر و قدر داني کردند و همچنان معظم له به سخنان نماينده جموع حاضر که به شرح راهکارهاي وزارت و ارتقاي علمي و آموزشي دانش آموزان بود توجه فرمودند.

در اين ديدار معظم له بر ضرورت همبستگي بين ملت و موسسات دولتي از ناحيه تکاملي و تضميني که بر شفافيت و اعتماد و مصداقيت و شعور به مسوليت و انصاف باشد تاکيد کردند وفرمودند که مالک حقيقي اين موسسات دولتي همين مردم هستند که بايد اين موسسات در خدمت و فراهم کردن زندگي ابرومند براي مردم عمل کند. اما مي بينيم که اين موسسات در اداي وظايف خود شکست ميخورد حال چه قصور باشد وچه تقصير , لذا در اينصورت بايد ملت خودش دستبکار شود و منتظر دولت نباشد زيرا شايد دولت عاجز باشد و بازنده اصلي خود مردم باشند.

معظم له مثالي را زدند که فرمودند زيارت اربعين امام حسين عليه السلام همه بر دوش مردم است و دولت از ارايه هر چيزي از جمله مواد غذايي و مسکن براي مليونها زاير که هزاران کيلومتر را پياده مي ايند عاجز است لذا ميبينيم افراد مومن در طول راه موکبهاي متعددي را برافراشته اند تا بتوانند بعضي از نياز زايران مانند غذا و مسکن و خدمات رفاهي را تقديم کنند تا اين مناسبت مقدس پابرجا بماند.

ومثال ديگر را ميتوانيم کمک به نيروهاي مردمي عراق را گفت که تروريست ها را از خاک عراق بيرون کرده و مقدسات را حفظ کردند و از اموال عامه و امنيت مردم دفاع کردند , اينگونه بايد ملت در تمامي ميدانها حضور داشته باشد  تا شکوفايي و اصلاح و پيشرفت بوجود آيد که اگر در جايي مانند خدمات شهرداري وغيره دولت عاجز ماند خود مردم دست به کار شوند , که اين أمر باعث تکامل بين دولت و مردم و پشرفت ميشود تا عذري به مسولان داده نشود يا عذري براي بعضي از فسادهاي مالي و اداري باقی نماند.

و در همين زمينه ما دعوت به چاپ کتب درسي نموديم تا رايگان در اختيار مردم قرار گيرد که مردم غيور عراق لبيک گفتند و با همگام بودن اين دعوت با زيارت اربعين وبه نام امام حسين عليه السلام شروع به کار کردند و آن را (حسين لبخند دانش آموز) نام گذاري کردند که توجيه کرديم در صورت وجود اموال اضافي ا ز موکبها ان را صرف چاپ کتب درسي کنند که اين أمر باعث شد هزاران کتاب در سراسر عراق چاپ و بدون هيچ توجه به طايفه ي دانش اموزان توزيع گرديد و در ضمن تلاشهايي براي ترميم مدارس و بازسازي اثاث بعضي مدارس در دستور کار خيران قرار دارد.

معظم له در باره بعضي سياستمداران که در شبکه هاي تلفزيوني با متهم کردن همديگر و تهمت زدنهای بی جا که بين ملت و دولت جدايي مي اندازد انتقاد واين عمل را مورد سرزنش قرار دادند و فرمودند بايد نقد وبرسيها دقيق باشد و تحقيقات لازم را انجام داده تا بتوانيم خوب و بد را از هم تشخيص دهيم وببينيم چه کسي طيب و چه کسي خبيث است.

ايشان با اشاره به اينکه بايد با افراد متخصص مشاوره کرد و نتيجه ها را مورد بحث و گفت و گو قرار داد واين کار بايد قبل از تصميم گيريها انجام شود زيرا اثر مستقيمي بين اينده فرزندانمان دارد و بايد يک منظومه ي معرفتي و آموزشي سالم در اين راه بکار انداخت.

ودر پايان اين ديدار لوح تقديري از وزارت آموزش و پرورش به معظم له تقديم شد.

      

مرجع عاليقدر اسلام شيخ محمد يعقوبي : از رهبران سياسي مي خواهيم وقار و سيستم حرفه اي نظامي کشور را حفظ کنند.

معظم له از نيروهاي مسلح کشور و فرماندهان با تجربه و حرفه اي کشور که بابت آزاد سازي و پيروزيهاي پي در پي در نبرد شهر موصل کمک کردند تقدير و تشکر کرد وتاکيد کردند که اين پيروزي ها وقار ارتش عراق را در ميان قويترين قدرتهاي جهان بازگرداند.

ايشان فرمودند : شکستي که در سال (2014 م) متوجه ارتش شد لايق آن نبود و نتيجه آن را فساد , خيانت و بي کفايتي بعضي از فرماندهان آن دوره که هيچ عقيده اي و وقاري برا ارتش قايل نبودند دانست.

 ايشان با اشاره به اينکه با توجه به تصميم گيريهاي اشتباه و نابخردانه  - اما گاهي اوقات عمدي از سوي ديگران - پس از تغيير نظام در سال (2003 م)که منجر به تخريب سيستم نظامي وامنيتي و اتهام های توهين آميزي از ديگران به اين سيستم که باعث شد درهاي گسترده اي مقابل نابودي و آوارگي براي کل کشور باز شود , وبه يکباره با يک چشمه به هم زدن کشور به حياط خلوت تروريستها تبديل شد و همه هر کاري که مي خواستند انجام ميدادند وهيچ مانعي و حامي اي در آن وقت نبود که جلوی آن را بگيرد ، سپس خرابکاري ها با عدم مراعات و ايجاد سيستمي جديد براي قوانين خدمت نظامي وبا شروع  به خريد و فروش سيستم هاي فرماندهي ارتش, که نتيجه آن همان تقسيم کردن نامشروع مناصب و رد و بدل آن بوده و است منجر شد.

اما معظم له در اين ديدار که با فرماندهان بلند پايه وزارت دفاع و کشور که در بيت معظم له انجاميد نيز فرمودند: پيروزيهاي أخير و ظهور فرماندهان با کفايت در اين مدت باعث شد که اميدي به انجام اصلاحات در اين سيستم نظامي مهم را دادند که ميتوان شخص مناسب را در مکان مناسب خود قرار داد , وبه روش پاداش و مجازات عمل کرد به اينگونه که به مخلص پاداش داده شود تا انگيزه اي براي ديگران باشد و بايد بي کفايت را مجازات نمود تا عامل بازدارنده اي براي ديگران باشد تا مانند گذشته مورد خيانت , قصور وغفلت ديگران نباشيد, اما تاکنون هنوز عوامل اصلي سقوط موصل مورد بازرسي و مجازات قرار نگرفتند.

معظم له به رهبران سياسي هشدار دادند از تصميم گيريهايي که باعث کم شدن شأن نيروهاي نظامي بشود و حقوق آنان را رعايت نکند و عدم استفاده از خبره هاي آنان که دولت پول هنگفتي پاي آن داد بي اهتمامي کنند و به اين سيستم مهم کشوري اهتمامي نورزند و از نيروهاي نظامي تابع احزاب مختلف استفاده کنند و به نيروهاي دولتي اهتمام نورزند هشدار دادند , زيرا اين أمر باعث اتلاف اموال هنگفتي از دولت مي شود که در نتيجه عدم اعتبار هويت ملي و نابودي کشور مي شود.

پنج شنبه / 8 ربيع الاول / 1438 هـق      

     

 

به نام خداوند متعال

زیارت ملیونی حکایتی است از نعمت ولایت

پس از اتمام و سرانجام هر برنامه ای باید درنگ کنیم و آن را ارزش گذاری کنیم و آثار و نتایج آن را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم، که آیا ثمرات و نتایج مورد انتظار از آن به دست آمد یا خیر؛ در عین حالی که باید قبل از انجام هر برنامه ای، نقشه راه را مورد دقت و نظر قرار داد تا بهترین دست آورد را داشته باشد زیرا موفقیت هر برنامه ایبا به دست آوردن نتایج مورد انتظار، مورد بررسی قرار می گیرد و ما الآن پس از موسم زیارت محرم و صفر هستیم لذا باید همین تحلیل و ارزیابی را نسبت به این رخداد عظیم داشته باشیم.

همانگونه که روشن است تعظیم شعایر دینی و زنده نگهداشتن آنها که در قالب ملیونی صورت گرفته است معانی و مفاهیم متعددی را در خود دارد که در مناسبت های مختلف از آنها سخن گفته ام؛ علاوه بر آنها بنابر فرموده خداوند متعال که می فرماید: (و امّا بنعمة ربک فحدّث)[1] و روایات در باب نعمتی که باید از آن سخن گفت می فرمایند آن ولایت اهل بیت پیامبر (ص) است. لذا در این مورد باید گفت این شعایر و این راهپیمایی ملیونی حکایت عملی از نعمت ولایت است هر چند که صدا ندارد اما صدای خود را با تمام قوت و روشنی رسانده است.

و صدای خود را به تمام جهانیان رسانده است با اینکه پوشش خبری نمی شد و همچنین رسانه ها خواستار سانسور خبری این واقعه عظیم بودند تا سرپوشی روی آن قرار دهند و مانع تاثیر آن گردند،اما سر انجام ناچار شدند که گوشه ای از این حادثه بی نظیر را تحت پوشش قرار دهند و تاثیر و تاثر جوامع بشری از این حادثه و هدایت آنان با این نور را گزارش دهند، در سال جاری زائرانی بیش از هشتاد کشور در این راهپیمایی با شکوه شرکت کردند و هر ساله با عنایات اللهی بیشتر و بیشتر خواهند شد.

به من خبر رسید که شرکت سینمایی هالیوود برای ساخت فیلمی در موضوع زیارت اربعین 200 ملیون دلار اختصاص داده است و کارگردان این پروژه برای ارزیابی میدانی و برنامه ریزی در ایام اربعین امسال وارد بصره شد و کار میدانی خود را شروع کرده است.

در ادامه باید گفت: از آنجایی که ملاک و معیار قبولیاعمال و زیادی اجر ثواب بهتر و با کیفیت تر انجام دادن آن است ( لیبلوکم ایّکم احسن عملاً )[2] لذا از مومنان انتظار می رود که این شعایر را به بهترین وجه ممکن و با بهترین کیفیت و پرثمرترین نتایج انجام دهند و به منصه ظهور برسانند، و صرف عدد و کمیت ملاک عمل ما نباشد. به فضل اللهی ما شاهد آن هستیم که هر ساله این راهپیمایی عظیم بهتر و با کیفیت بیشتری رخ می دهد و برپایی موکب های بصیرت افزایی و اصلاح در طول مسیر نشانه این تغییر و تحول است و همچنین برپایی موکب های پاسخ به سوالات شرعی و نیز اقامه مجالس وعظ و ارشاد و سخنرانی و توزیع برشورهای تبلیغی و کتاب و محصولات فرهنگی و نیز اقامه نماز جماعت برای مردان و زنان و همچنین برپایی نمایشگاههای عکس و کتاب و نیز نمایشگاه کاریکاتورهای معنا دار در راستای انتقاد از ناهنجاری های اخلاقی، اجتماعی و دینی با روشی جذاب و نقد سازنده با اقبال عمومی مناسب روبرو شده است باید گفت این قبیل فعالیت ها کیفیت کار را دوچندان می کند.

و از این برنامه ها نتایج و پیشنهادات دیگری به دست آمد که امید می رود به اذن اللهی در آینده راه اجرا کردن آنها صورت بگیرد. ( و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المومنون )[3].[4][1]- سوره ضحی آیه 11.

[2]- سوره ملک آیه 2.

[3]- سوره توبه آیه 105.

[4]- بخشی از سخنرانی حضرت آیت الله شیخ محمد یعقوبی (دام ظله) در جمع دیدارکنندگانی از  دو مرکز خبری فارس و قدس از ایران و فعالان بین المللی فضای مجازی در روز سه شنبه 14 صفر 1438 مطابق با 15/11/2016.

 

بسمه تعالى

پیروزی و همیاری امام حسین با ارایه ی کتب درسی

 

یک ماه از شروع کلاس های درسی می گذرد ولی همچنان هزاران دانش آموز از عدم گرفتن کتب درسی سال تحصیلی امسال رنج می برند و متاسفانه هیچ عکس و العملی در این مورد صورت نگرفته است که آن نتیجه ی سیاست های عبث گونانه مسوولان ذی ربط می باشد که با بی درایتی و عدم احساس مسولیت مسولان در کشوری که همه موسسات پیگیری و بازرسی  و محاسبه آن با فساد مواجه است که در واقع می توان گفت که  همه موسسات آن فلج شده است البته دلیل آن طرفداری و رد و بدل کردن و سهمیه بندی منافع بین سیاستمداران است.

و ما نمی توانیم دست روی دست گذاشته و تماشاگر این بی مسولیتی ها باشیم لذا دستور دادیم تمامی مراکز اسلامی و انسانی و اجتماعی شروع به کپی و خرید کتب مدرسه ای بشوند وبه صورت رایگان به دانش آموزان تقدیم کنند و همچنان می خواهیم در ایام احیای اربعین از تمامی مومنین و خوبان که هرچه برایشان عزیز و گرانبها است وآن را در راه امام حسین علیه السلام بذل می کنند اگر هزینه های اضافی بعد از اربعین بدست آمد که بعضی از هزینه ها در باب اسراف و تبذیر می باشد آن را فراهم کرده تا این اموال را در خرید و چاپ کتب درسی و پخش رایگان آن به دانش آموزان صرف نمایند که این عمل هم صدقه جاری محسوب می شود و هم یک نوع پیروزی و همیاری برای امام حسین علیه السلام می باشد که با این کار قلب امام حسین را شاد کرده در حالی که ایشان درنزد خداوند هستند و همه چیز را می بیند.

با این کار می توانیم غم و اندوه را از قلب مبارکشان زوال دهیم در حالی که آن حضرت می بیند همه عزیزان و دانش آموزان و جوانان بر روی نیمکت های درسی نشسته و درس می خوانند  و همانگونه که می دانید امتحانات نزدیک است و دانش آموزان هیچ کتاب درسی ندارند.

به امید اینکه رضایت خداوند شامل حال ما شود.


بسمه تعالى
شنبه 20 محرم الحرام 1438 هـ .ق
مصادف با 22 ـ 10 ـ 2016
کشته و زخمی شدن دهها زن بآتش "دوست" در داقوق، نگرانی و شک ما را علاوه بر غم و اندوه تحریک می کند.
دیروز شنبه یک مجلس عزداری زنانه در حسینیهی "ایلخانی" شهر داقوق ـ از توابع استان کرکوک ـ هدف قرار گرفته آمارهای اولیه نشان دهنده 15 شهید و 56 زخمی می باشد.
برخی شاهدان نزدیک به محل وقوع حادثه اعلام کردند: این واقعه در اثر شلیک موشکی از سوی هواپیمایی رخ داد، در همین رابطه یک مسؤول امنیتی تأکید کرد: این حادثه در اثر آتش "دوست " واقع شد.
ما اگر قربانی شدن شهروندان خود را به واسطه ی آتش دوست طی عملیات نظامی بزرگ و در میادین جنگ درک کنیم، نمی توانیم وقوع این حادثه را در شهری ایمن به دور از محل درگیریهای نظامی درک نماییم، و این مسأله ما را به درخواست تحقیقی فوری و شفاف و دقیق به منظور شناسایی عوامل این حادثه و اهداف خبیثانه ای که در پس آن نهفته است، از پارلمان و دولت بر می انگیزد.
و از مؤسسه های امنیتی و نظامی می خواهیم که مؤسسه های خود ار مزدورانی که با دشمن همکاری دارند پاکسازی نمایند. که خدا می فرماید: (هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ }المنافقون/4
ما ضمن عرض تسلیت به خانواده های بانوان شهیده و اظهار همدردی با زخمیان آن آنان را به پاداشی که خداوند برای آنان وعده داده و مقام محمودی که برایشان در نظر گرفته مژده می دهیم چرا که آنان در حال تعظیم شعایر الهی و عزادرای برای اهل بیت نبوت و طهارت ـ سلام و درود خدا بر آنان باد ـ بودند.
و از دولت می خواهیم که بازماندگان شهدا و زخمیان را به لحاظ مادی و معنوی تأمین نماید (وما عند الله خير وأبقى).

مرجع عالي قدر. ايه الله العظمي
محمد یعقوبی ـ نجف اشرف

بسمه تعالی

روز منبر حسینی

از آنجایی که منبر محرم از اهمیت و جایگاه والایی در اعلای کلمه توحید و نشر معارف و محاسن اهل بیت (ع) و بصیرت افزایی و ارشاد و وعظ دارد شایسته است که روزی را به این امر اختصاص داد و آن را الگو قرار دهیم مانند دیگر امور مهم و حیاتی که عقلا برای آنها روزی را به پاسداشت یا مطالعه و تحقیق یا ارزش گذاری نسبت به آن موضوع قرار می دهند.

و به نظرم اولین روز ماه صفر زمان مناسبی برای این امر باشد روزی که اولین خطیب و سخنران حسینی یعنی امام سجاد (ع) خواست که بالای چوب های منبر رود1 ( تا کلماتی را که رضا و خشنودی خداوند در آن، و اجر و ثواب برای مردم باشد را در مجلس یزید هنگام وارد کردن اسیران به قصر در اول ماه صفر بر زبان جاری سازد و سخنرانی خود را که موجب شگفتی حاضران و سست کردن پایه های ظلم و بیداری جامعه غافل ایراد فرمودند.

از مصادیق احیای امر اهل بیت (ع) اهتمام خاص به این روز است و رسیدگی و بحث و تحقیق به امور مهم این روز مانند:

  1. رسالت منبر حسینی در جوانب مختلف و چگونگی حفظ آن.
  2. نقش منبر حسینی در بصیرت افزایی و روشن کردن مردم در مورد مسائل کلان جامعه.
  3. شرایط خطیب و عوامل موفقیت او.
  4. ایجاد موسسه ای برای اداره امور خطباء و برنامه ریزی جهت پیشرفت و رشد آنان.
  5. سخنرانی های عاشورایی و مشکلات امروز.
  6. تاریخ منبر حسینی و مراحل تکامل آن.
  7. مراکز آموزش خطابه، نوآوری ها و دست آوردها.
  8. شعر عاشورایی: محتوا و اثر گذاری و جایگاه آن.
  9. آثار خطابه حسینی بر مردم و نقش مردم در موفقیت آن.
  10. سخنرانی بانوان در حال حاضر و آنچه که باید باشد.

از خداوند منان می خواهیم که همه را به آنچه که خود دوست دارد نائل سازد.

محمد اليعقوبي – نجف اشرف

دوازدهم محرم الحرام/ 1438

14/10/2016

.............................................................................................

1)      امام سجاد (ع) هنگامی که به یزید خطاب کرد منبر را چوب نامید ( يا يزيد ائْذَن لي حتى اصعد هذه الأعواد فاتكلم بكلمات فيهن لله رضا ولهؤلاء الجالسين اجر وثواب ) ممکن است به جهت آنکه منبر را از امثال کسانی که در خدمت ظالمان مانند یزید باشد تنزیه کند لذا آن را چوب نامید، و آنچه بر روی آن معارف اللهی و فضایل اولیاء او گفته شود را منبر دانسته است و در نقل است: اگر دیدید معاویه بر این چوب ها نشسته او را بکشید و رجم کنید.

 

بسمه تعالى

آیت الله یعقوبی (دام ظله): همه در انتظار بشارت آزادسازی موصل هستند

سخنان مسئولین و بررسی های میدانی نشان از آمادگی کامل نیروهای مسلح و نظامی دارد و با امید به خداوند منان و نزدیک شدن به زمان شروع عملیات آزاد سازی شهر با تاریخ وتمدن و فرهنگ اصیل هستیم شهری که سرزمین مخترعان و مفاخر در علوم و فنون مختلف می باشد آزادی و نجات خانواده ها از اسارت تروریست های تکفیری و مزدوران بیگانگان، این آزادی و پیروزی و اقتدار خاتمه بخش و شیرین بخش کام نیروهای مسلح و مقتدر و پیروز ان شاء الله باشد که از آنان انتظار به نمایش گذاشتن شجاعت و استواری و اخلاص و استقامت و حکمت و خودداری و میهن دوستی و احساس مسئولیت و هدف داشتن را داریم.

از مردم شریف می خواهیم دستان خود را به پیشگاه خداوند متعال بالا ببرند و از او بخواهند که پیروزی و تایید را نصیب مجاهدان و نیروهای مشترک و پشتیبان ما بنماید و دلهایشان را محکم و ثابت قدم قرار دهد {وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ رَمَى} [الأنفال: 17].

ما همواره آنچه را که سیاست بازان و مزدوران و خائنان داخلی و خارجی به این سرزمین را در ایجاد تفرقه و تحریک مردم با عناوین قومی و دینی در میان جامعه را که تا کنون با هم با برادری و مسالمت زندگی کردند دنبال می کنیم و از تمام افراد خیر خواه می خواهیم که نقشه های شوم آنها را با بصیرت افزایی از بین ببرند و مردم را از این نقشه ها برحذر دارند و راه را بر آنان ببندند.   

و از نیروهای حشد الشعبی و فرمانده هان آنها می خواهیم که گوش به فرمان فرمانده ارشد خود باشند و هرجا دستور حرکت داد حرکت و هرجا دستور توقف داد توقف کنند تا بتوانند فتنه را در ریشه بسوزانند و از بین ببرند و شایعه هایی که موجب ترس و دلهره در عملیات آزادی را با حکمت از بین ببرند. و تاکید می کنیم که همه برای اهداف والا و مصالح ملت از مصلحت های شخصی و فردی و گروهی دست بکشند و هیچوقت دست اندازی و ایجاد مانع در این عملیات بخاطر مصالح فردی و گروهی و برای تبلیغ انتخابات قابل قبول نخواهد بود و از مردانگی و شرافت نیست که قبل از عملیات به فکر مصالح بعد از آن باشیم و خانواده های ما در موصل در اسارت باشند که فلانی و فلانی باید از سهم خود بعد از عملیات آزادسازی مطمئن شوند نینوا یکی از استان های عراق است و اهل آن عراقی هستند و عراقی باقی می مانند.

دو عملیات آزاد سازی قیاره و شرقاط ثابت کرد که می توان با کمترین امکانات و هزینه و خسارت در صورتی که با حکمت و درایت اداره شود پیروزی را به دست آورد و باید از سخنانی که موجب تشویش خاطر و ایجاد دلهره و نا امیدی است پرهیز کرد اهالی این دو شهر با کمال اطمینانی که به نیروهای نظامی داشتند آنجا را ترک نکردند و به کمک نیروها رفتند و در آسان سازی عملیات سهم بسزایی داشتند. 

همه در انتظار بشارت آزاد سازی شهر موصل هستند و برگشت اهالی آن سرزمین به میهن و آغوش عراق؛ خداوند متعال به بندگان مظلوم خود اذن داده است که مبارزه کنند و به آنان وعده پیروزی داده است{أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ* الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ} [الحج:39-40].به كسانى كه جنگ بر آنان تحميل گرديده، اجازۀ جهاد داده شده است؛ چرا كه مورد ستم قرار گرفته‌اند؛ و خدا بر يارى آنها تواناست. همانها كه از خانه و شهر خود، به ناحق رانده شدند، جز اينكه مى‌گفتند: «پروردگار ما، خداى يكتاست!» و اگر خداوند بعضى از مردم را بوسيلۀ بعضى ديگر دفع نكند، ديرها و صومعه‌ها، و معابد يهود و نصارا، و مساجدى كه نام خدا در آن بسيار برده مى‌شود، ويران مى‌گردد! و خداوند كسانى را كه يارى او كنند(و از آيينش دفاع نمايند) يارى مى‌كند؛ خداوند قوى و شكست ناپذير است.

محمد اليعقوبي 

نجف اشرف

2-محرم-1438

4-10-2016

 

 

 

بسمه تعالى

 

أحيوا حب الوطن في قلوبكم وعقولكم

 

زنده نگهداشتن ودل ورزيدگی به وطن درعقل و دلها

 

چهارشنبه 26/ذی حجه/1437

 

مطابق با 28/9/2016

 

 

 

حضرت آیت الله شیخ محمد یعقوبی(دام ظله) مردم عراق به ویژه جوانان را بر حب وطن و میهن داری در دل و عقل، و مقابله با کسانی که در صدد از بین بردن این روحیه هستند و در راستای تقسیم و از بین بردن کشور گام بر می دارند دعوت کردند و شاید برخی از قسمت های آن را به این دولت یا دولت دیگری به پاس خیانتشان به سرزمین و ملت به رسم هدیه بخشیده باشند.

 

ایشان در ابتدای دیدار با جمع کثیری از دانشجویان و جوانان گفتند: باید هشیار و با بصیرت باشیم تا حب وطن را از دلهایمان به سرقت نبرند و با عناوینی همچون انتساب به دین خاص یا مذهب و گروه و قومی و مکان و طایفه ای و مانند آن، بین ما تفرقه ایجاد کنند و روح وطن خواهی را از ما بگیرند و ما را مشغول این دعواها و نزاع ها نکنند و بین ما چند دستگی ایجاد نکنند تا جدا کردن ما بر آنها آسان شود و مسئله و نقشه تقسیم کشور به آسانی به پیش رود و اشغال و سیطره بر مردم بدون هزینه محقق شود و منافع و مصالح خودشان و اربابانشان را که دشمن این ملت و سرزمین هستند را به یغما ببرند.

 

ما مردم مومن و متدین هستیم اما ایمان دینی ما باعث نمی شود که به سرزمین مان اهمیت ندهیم چون دین جز با سرزمینی که در آن رشد کند و در خود جای دهد و حمایت کند به اهداف والای خود نمی رسد از باب نمونه باید گفت دین اسلام در ابتدا که سرزمینی نداشت و مسلمانان عده قلیل و ضعیف و محرومی بودند (تَخَافُونَ أَنْ يَتَخَطَّفَكُمُ النَّاسُ فَآوَاكُمْ وَأَيَّدَكُمْ بِنَصْرِهِ) (الأنفال: 26)مى‌ترسيديد مردم شما را بربايند! ولى او شما را پناه داد؛ و با يارى خود تقويت كرد. تا این که پیامبر اکرم (ص) به یثرب مهاجرت کردند و برای اسلام سرزمینی ایجاد شد و یثرب بعد از آن به مدینه رسول الله (ص) نام گذاری شد و حکومتی برای خود تشکیل داد و قدرت خود را در آن سرزمین گسترش داد و پس از آن به شرق و غرب رسید؛ پس وطن خواهی و حب وطن با ایمان منافاتی ندارد بلکه سرزمین موجب عزت و استواری دین می شود و روایاتی نیز در این زمینه وجود دارد از امیر المومنین (ع) نقل شده که فرمود: شهرها به سبب میهن خواهی آباد شدند1.  و همچنین نقل شده: از کرامت انسان این است که وطنش را دوست بدارد2. و در سفینه البحار از ایشان (ع) نقل کرده: حب وطن از ایمان است3.

 

ببینید کسی که حب وطن نداشته باشد چطور بی هویت می شود و در دیگر ملت ها ذوب می شود و به دلیل از بین رفتن این روحیه به فردی تبدیل می شود که دیگر پایبند هیچ ارزش و اخلاقی نیست.

 

این امر در فطرت و سرشت هر حیوانی که عقل و شعور ندارد پیدا می شود چه رسد به انسان که دارای عقل و رشد می باشد از باب نمونه برخی از ماهی ها که در قطب شمال زندگی می کنند هزاران کیلومتر مسافت را طی می کنند و در آنجا زاد و ولد می کنند سپس می میرند اما بچه های آنها از همان مسیری که پدر و مادرشان طی کردند با اینکه آن سرزمین را نمی شناسند و حتی پدر و مادر خود را ندیدند به همان سرزمین اصلی بر می گردند.

 

یکی از تجار حبوبات برای بنده نقل می کرد که دانه ای وجود دارد بنام (هرطمان) که برای مصرف پرندگان استفاده می شود که در یک سرزمین کشت می شود و قیمت هر کیلو آن هزار دینار است، برخی از تجار نمونه شبیه آن از همان جنس را در یک سرزمین مجاور آن به همان قیمت پیدا کردند و خریدند و وارد کردند و انتظار سود کلان داشتند اما وقتی آن را توزیع کردند دیدند که پرنده های این سرزمین از این دانه های وارداتی استفاده نمی کنند و نخوردند و فقط دانه های داخلی خودشون را می خورند.

 

 از این داستان درس و موعظه در حب وطن و میهن خواهی و وفای به آن و اهل آن گرفتم، سیاستمداران و دولتمردان ما درس بگیرند به ویژه آنهایی که تابعیت از جاهای دیگر گرفتند و چیز با ارزش را با چیز بی ارزش عوض کردند و انسان های با وفایی برای سرزمین و مردم خود نبودند.

 

.............................................................................................................

 

1) تحف العقول:207 وبحار الأنوار:75/45

 

2) كنز الفوائد كراجكي ص34 و از ایشان در بحار الأنوار:71/264

 

3)أمل الآمل:1/11، و الأنوارالنعمانية:2/170